Hak İhlalleri

Tarsus’ta kritik süreç başladı: Sayı her geçen gün artıyor


Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 39’uncu gününe girdi. Açlık grevindeki tutukluların sayısı 60’ı buldu. Turtsaklar hukuk dışı uygulamaların son bulunmasını talep ediyor

Uzun süredir kötü muamele ve hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15 Ağustos tarihinde 12 kadının başlatmış olduğu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine katılanların sayısı 60’a çıktı. Açlık grevi 39’uncu gününe girerken, tutsakların sağlık durumu ise kötüye gidiyor.

Açlık grevlerinin 33’üncü gününde ailesini arayan tutsaklardan Halise Balkaş, cezaevindeki fiziki koşulların iyileştirilmesi ve cezaevi yönetiminin hukuk dışı uygulamalarının son bulması için başlattıkları açlık grevine ilişkin bilgi verdi. Balkaş, sağlık durumlarının kötüye gittiğini ve baş dönmesi, bulantı ile halsizliğin başladığını aktardı.

‘Faşizan ideolojinin son bulmasını istiyoruz’

Balkaş, ailesine şunları iletti: “Süresiz-dönüşümsüz açlık grevimiz devam ediyor. Dördüncü grubun ile başlaması ile sayımız 60 oldu. Sağlık durumumuz kötüye gidiyor. Bulantı, baş dönmeleri ve halsizlikler başladı. Bizlere işkence edenlerin yargılanmasını ve bu faşizan ideolojilerinin son bulmasını istiyoruz. Çıplak aramaya son vermelerini, sosyal etkinlik faaliyetlerinin olması için greve girdik ve aşırı derecede disiplin cezası alıyoruz. 2 yıldır ailesi ile görüşmeyen arkadaşlarımız var. Bunların düzeltilmesi için somut bir şeylerin yapılmasını istiyoruz.” Balkaş, özellikle 4 gardiyanın kendilerine kötü muamelede bulunduğunu ve sağlık sorunları gerekçesiyle revire gittiklerinde aynı muamele ile karşılaştıklarını anlattı.

Koğuş baskınları sürüyor

Öte yandan kadın tutuklular, aileleri ile yaptıkları telefon görüşmelerinde, savcılık ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve taleplerini kendilerine ilettiklerini paylaştı. Tutsaklar hukuk dışı bir taleplerinin olmadığının altını çizerek, açlık grevi direnişlerinde kararlı olduklarını belirtti. Ayrıca tutsaklar, koğuş baskınlarının rutin olarak devam ettiğini ve koğuşlar arası iletişime izin verilmediğini de aktardı.

Tutsaklar neden açlık grevinde?

Yapımı yeni biten Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde çok fazla sürgünün yaşanması, musluklardan çamurlu su akması, cop ve tekmelerle kadın tutsaklar şiddet, cinsel işkence tehditleri, hücre cezaları, temel ihtiyaçların giderilmemesi, erkek personeller tarafından aramaya maruz kalmak gibi birçok hukuksuz uygulama yaşandı. Bu uygulamalar karşısında cezaevi müdürü ile durumu konuşmak ve iyileştirmek için adım atmak isteyen kadınlar, muhatap bulamayınca 52 kişilik grupla dönüşümlü açlık grevine başladı.

Bir sonuç alınamayınca bu kadınlardan 12 tanesi süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. 39’uncu gününe giren açlık grevi, dördüncü grubun katılması ile 60 kadınla süresiz-dönüşümsüzle devam ediyor.

MERSİN/MA