Hak İhlalleri

Tutuklama gerekçesi: Berkin, Dilek, Sûr…


Açlık grevleri bugün 198’inci gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşmaları öncesi gözaltına alınan 16 avukatı, 9 gün sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 16 avukattan sadece iki serbest bırakılırken, 9 savcı tarafından ifadeleri alınan 16 avukatın savcılık sorgusunda mesleki faaliyetleri suç unsuru olarak soruldu.
Savcılık, avukatlara gizli tanıkların verdiği ifadeler üzerinden suçlama yönelterek, avukatların müvekkillerin susma haklarını hatırlatmasını suçlama konusu yaptı. Avukatlara tanık Berk Ercan’ın “Kamuoyunda öne çıkan davaları örneğin Berkin Elvan, Dilek Doğan, Hasan Ferit Gedik, Sabancı Suikastı ile açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça isimli şahıslar hakkındaki davaları takip ettiklerini ve Genel Komite içerisinde faaliyet yürüttükleri” şeklindeki beyanları hatırlatılarak, “Nuriye ve Semih ile neden görüştünüz” sorusu soruldu.

Sûr’a gitmek ‘örgüt talimatı’

Avukatların Sûr, Cizîr, Farqîn, Reyhanlı, Soma, Ermenek gibi birçok yerde yaptıkları raporlama çalışmaları da, “DHKP-C talimatları doğrultusunda yapıldığı ve hazırlanan raporların şifreli şekilde örgütün yurt dışındaki yöneticilerine aktarıldığı” iddia edildi.

‘Polis işkence yaptı’

Avukat Ebru Timtik, savcılık sorgusunda 9 gün boyunca yaşadıkları haksızlıkları anlattı. Timtik, “Orantılı güç dediğimiz kavramı çok aşarak vücudumda bulunan izleri ve ağrıları oluşturan İstanbul polisidir” diyerek, 18 Eylül’de ise, yine işkenceye uğradıklarını aktardı. Timtik, “Avukat Didem Ünsal’ın başını duvara vurdular” diyerek yaşanan işkenceyi aktardı.

14 avukat tutuklandı

Tutuklanan avukatların isimleri şöyle: Didem Baydar, Şükriye Erden, Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal, Zehra Özdemir, Yağmur Ereren, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Behiç Aşçı, Barkın Timtik ve Özgür Yılmaz.

ANKARA