Politika

Almanya MİT’e göz yumuyor


Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, MİT’in Mart ayında İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber’e verdiği ve içinde 100’den fazla Kürt ile Türk Sol gruplarından isimlerin yer aldığı listeyi, üzerinden 2 ay geçmesine rağmen açıklamayan Almanya’ya tepki gösterdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Koç, “Söz konusu listede adım olduğunu Kürt halkının dostu olan bir kaynaktan duydum. Ama bunun dışında hiçbir güvenlik ve hükümet yetkilisi beni uyarmadı” dedi. MİT’in Almanya’ya yeni suikast ekiplerini gönderdiğini de söyleyen Koç, “Beni arayan bir dostumuz sizin haberiniz de yer verdiğiniz listede benim de adımın olduğunu bildirdi ve bana ‘MİT tarafından yakın takip edilenlerin listesinde senin de ismin yer alıyor, can güvenliğine dikkat et’ dedi. Ancak bu dost dışında hiçbir güvenlik birimi, polis veya hükümet yetkilisi beni arayıp uyarmadı” diye konuştu.

Almanya bilgi paylaşmadı

Listede Almanya’da yaşayan en az 200 Kürt aktivist, siyasetçinin yanı sıra Türkiye devrimci hareketlerden de bazı isimlerin listede yer aldığına dikkat çeken Koç, “Bu kadar açık bir şekilde takip edilmemizin Almanya güvenlik birimleri tarafından bilinmesine rağmen bizim uyarılmamamız skandaldır” dedi. Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet’in AKP rejimiyle olan kirli ilişkilerinden dolayı söz konusu listenin üzerine gidilmediğini belirten Koç, “Üstelik Almanya elimizdeki bilgilerin üstünü de örtemeye çalışıyor. Alman basını dışında hiç kimse bu konun üzerine gitmiyor” diye konuştu.

MİT suikast ekibi gönderdi

Birçok kez güvenlik birimlerine MİT’in suikast planlarına ilişkin somut bilgiler vermelerine rağmen harekete geçilmediğini hatırlatan Koç, “9 Ocak 2013 günü Paris’te 3 Kürt kadın devrimcinin katledilmesi gibi olayların yaşanması halinde bundan Almanya sorumlu olacaktır. Çünkü MİT’in suikast listelerinde yer aldığımızı Almanya bizden daha iyi biliyor” dedi. MİT’in Almanya’ya yeni suikast ekipleri gönderdiğini belirten Koç, “Bu suikast ekiplerine ilişkin elimizde somut ve ayrıntılı bilgiler var, bunları yakında kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

BERLİN