Rojava

İdeolojik kaynaklar Türkiye’den…


Tabka’nın özgürleştirilmesinin ardından yapılan arama tarama faaliyetlerinde, Türkiye’de basılan ve DAİŞ’e ait ideolojik kitaplar ele geçirildi

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) tarafından 50 günlük bir operasyon sonucunda özgürleştirilen Tabka kentinde, arama tarama faaliyetlerinde ideolojik kaynak olarak kullanılan birçok kitap ele geçirildi. daiş_kitap_2Kitapların Türkiye’de basılan ve dağıtılan kitaplar olduğu tespit edildi. Ele geçirilen “Şehadet Yolunda Cihat Erleri” isimli kitabın, Harun İlhan isimli kişi tarafından yazıldığı ve “Küresel Kitap” adlı yayınevi tarafından basıldığı tespit edildi. Basım yeri Üsküdar’da olan yayınevini Ümraniye Bölükbaşı Kitapçılar Çarşısı’nda şubesi var. Kitabın yazarı Harun İlhan, 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen bombalı saldırılar nedeniyle yargılanarak, 2007’de müebbet hapse mahkum edildi. Çıktığı duruşmalarda işlediği suçları üstlenen Harun İlhan, mahkemede “Bu çağda kafirlerle kılıçtan başka savaş yoktur” dedi. El Kaide sempatizanı olarak bilinen Harun İlhan, kitapta ‘Barut kokacak hava, ölüm kusacak namlular…’ diyerek şiddet ve vahşete açık çağrı yapıyor.

Vahşeti meşrulaştıran kitaplar serbest

Eleştiri ve muhalif hiçbir söze tahammülün olmadığı, gazetecilerin ve yazarların tutuklandığı, demokrat ve yurtseverlere baskıların hat safhaya ulaştığı günümüz Türkiye’sinde DAİŞ çetelerinin vahşetini meşrulaştıran kitapların halen yayınevlerinden çıkması dikkat çekiyor. Harun İlhan 2007’de mahkum edilmesine rağmen, kendi adıyla kitabı 2012’de “Küresel Kitap” yayınevlerinden çıkarabiliyor.