Rojava

Astana’da gizli maddeler var


Rusya, Türkiye ve İran arasında imzalanan Astana Anlaşması hakkında çarpıcı konuşan PYD Eşbaşkanı Muslîm, ‘Açıklanan kararlara yansımayan gizli maddeler var’ dedi. Muslîm, ‘DAİŞ’in etrafındaki çember daraldıkça Türkiye de daralıyor’ dedi

Serkan Demirel/Cenevre-Anf

Eşbaşkanı Salih Muslim, Rusya, İran ve Türkiye arasında imzalanan Astana anlaşması, ABD’nin YPG’ye resmi olarak silah yardımı kararı, Cenevre toplantıları ve Türkiye’nin tepkilerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Gizli maddeler Kürtlere karşı mı?

Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’nin belli bölgelerinde güvenlik bölgeleri oluşturmaya yönelik kararları içeren Astana Anlaşması’nı değerlendiren Muslim, “Güvenlikli bölgeler oluşturmaya dönük alınan kararlar net değil, açıklanan kararlara yansımayan gizli maddeler var, bu durum Suriye’nin birliğine ve geleceğine hizmet etmiyor. Söylendiği gibi bu kararların, Suriye’nin geleceğine bir fayda sağlayacağına inanmıyoruz. Burada alınan kararlar, bir pazarlık meselesi ve Türkiye ile İran arasında gizli yanları olan bir antlaşmadır” dedi.

DAİŞ daraldıkça Türkiye daralıyor

ABD’nin YPG’ye resmi yardım kararına Türkiye’nin tepkilerinin yersiz olduğunun altını çizen Muslim, “Türkiye ortaya koyduğu tavırla bir kez yine DAİŞ’i korumak istediğini açıkça gösterdi. Demokratik Suriye Güçleri, koalisyon güçleri ile beraber DAİŞ’e karşı en etkili mücadele eden harekettir. Türkiye’nin çabaları DAİŞ’i korumaya yöneliktir. Bütün dünya Türkiye’nin DAİŞ’in yanında olduğunu iyi biliyor” dedi. Rakka’nın DAİŞ’in son kalesi olduğunu belirten Muslim, Türkiye’nin Rakka’nın DAİŞ’ten temizlenmesini istemediğini söyledi. Muslim, “Rakka operasyonuyla DAİŞ’in etrafındaki çember daraldıkça, Türkiye de bir o kadar daralıyor” dedi.

Saldırı olursa tavır değişir

Türkiye’nin Şengal ve Rojava’ya dönük saldırıları koalisyonun onayını almadan gerçekleştirdiğine dikkat çeken Muslim, “Saldırıların tekrarlanması durumunda koalisyon güçlerinin bir tavrı olacaktır” dedi. Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretine yönelik soruları da cevaplayan Muslim, “ABD’nin ve Trump’un YPG konusunda tavrı net Türkiye bu gerçeği kabul etmeli. Erdoğan, ABD’nin isteklerini kabul ederse görüşmeden bir şey çıkar, diğer türlü yapılacak görüşmeden bir sonuç çıkmaz çünkü ABD’nin ve Trump’un bize karşı tavrı açık ve nettir. Bu noktada Erdoğan’a da aynısını söyleyecektir. Öte yandan, ABD ve Başkanı Trump, Türkiye’nin bölgedeki politikasının kimi korumaya yönelik olduğunu iyi biliyor, bu noktada Türkiye’ye söyleyecekleri var” diye ekledi.

Kürtsüz Cenevre yine çözüm olamaz

16 Mayıs’ta yeniden başlayacak Cenevre görüşmelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Muslim, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ekibine bağlı kişilerle görüştüklerini ifade etti. Cenevre’den yine sonuç çıkmayacağını belirten Muslim, “Bizim katılıp katılmamamız noktasında bir ilerleme yok. ABD ve Rusya biz masada olmadan Suriye’de siyasi bir çözüm olmayacağını çok iyi biliyor. Türkiye’nin tutumundan kaynaklı biz şu anda masada değiliz belki ama, Kürtsüz siyasi çözüm olmayacağını iyi bilen güçler Türkiye’yi gözden çıkarmadan bizi bu sürece dahil etmek istiyorlar. Türkiye bu güçlere ‘ya ben ya Kürtler’ diyerek şantaj yapıyor, bu güçler de Türkiye’yi gözden çıkarmıyor ama bizden de vazgeçmiyor” dedi.