Hak İhlalleri

‘TEK TİP’E KARŞI DİRENİŞ


12 Eylül cuntasında uygulanan ve tutsakların direnişi sonrası kaldırılan tek tip elbisenin yeniden dayatılmasına tepkiler büyüyor. En son Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde de elbiseler toplanırken, KCK ve PAJK tepki göstererek, ‘Amaç irade kırmaktır’ dedi

OHAL’in ardından dışarda artan baskı ve hak ihlalleri cezaevlerinde tavan yaptı. Son dönemlerdeki tartışma, şu an Guantanamo ve DAİŞ’in uyguladığı tek tip elbise dayatması. AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın darbe girişiminin yıldönümündeki konuşmasında, “FETÖ’cülerin bu iyi günleri. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım.” sözlerinin ardından cezaevlerinde “tek tip elbise” dayatması başladı. En son Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bununla ilgili yeni bir KHK çıkaracaklarını söyledi ancak kararname çıkmadan uygulamalar ve dayatmalar başladı. Tutsaklardan da tepki gecikmedi. PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya da, ‘tek tip’leşmeyecekleri ve buna karşı direnecekleri açıklamasını yapmıştı.

Silivri’de elbise toplandı

Mersin Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi, Kırıkkale ve Edirne T Tipi Cezaevi’nin ardından Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde de tutsakların elbiseleri alınmaya başladı. Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, tek tip elbisenin Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde dayatılmaya ve tutukluların elbiselerinin işkence ile alınmaya başlandığını duyurdu. TDİ yaptığı yazılı açıklamada, “Tek tip elbise dayatmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

İHD: İzin vermeyeceğiz’

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “tek tip elbise” uygulamasına karşı Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve TBBM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne faks gönderdi. Bu dayatmadan vazgeçmelerini isteyen insan hakları savunucuları, “Tek tip elbise işkencedir” sloganları attı. Tutuklulara ceza infazında intikamcı yaklaşıldığını söyleyen İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Bu tek tip elbise uygulaması ile kanunda olmayan cezalar verilmektedir. Bu yapılamaz” dedi. Bu uygulama ile anayasanın 15. Maddesi’nin ihlal edildiğini kaydetti. Yoleri, iktidarı uyardı: “Bu uygulamadan derhal vazgeçin. Sonuçları ağır olacaktık. Bizler bu sonuçlarla karşılaşmak istemiyoruz.”

Tarsus’ta açlık grevi sürüyor

Sık sık işkence haberleriyle gündeme gelen Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde 12 kadın tutsağın salı günü başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi sürüyor. Açlık grevinin 5’inci gününde olan ve daha önce de 5 gün uyarı amaçlı açlık grevi yapan tutsakların talepleri ise, şöyle: “Yasal haklarının tanınması, cezaevi mevzuatının uygulanması, cezaevine girişte darp ve işkence uygulayan memurların hakkında işlem yapılıp cezalandırılması, verilen dilekçe ve mektupların iletilmesi, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına son verilmesi, tutukluların revir ve hastane taleplerinin yerine getirilmesi, ‘tek tip elbise’ uygulamasına geçilmemesi.”

HABER MERKEZİ