Kadın

İktidar saldırıları meşrulaştırıyor


HDP Kadın Meclisi’nin başlattığı ‘Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez’ kampanyası kapsamında kadınlar, Ankara’da bir araya geldi. Yapılan etkinlikte konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kadınların tarihsel deneyimlerine dayanarak mücadele ettiklerini vurguladı

HDP Kadın Meclisi’nin kadın kırımına karşı başlattığı “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez” kampanyası, yasak ve engellemelere rağmen devam ediyor. Kampanya kapsamında kadınlar, bu kez Ankara’da kahvaltıda bir araya geldi. Buluşmaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın yanı sıra Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. Kahvaltının yapıldığı mekana, “Kadın katliamına karşı isyandayız”, “Bu böyle gitmez kadınlar izin vermez” pankartları ve tutuklu kadın siyasetçilerin fotoğrafları asıldı.

Kadın örgütleri dayanışma içinde

Etkinlikte konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Türkiye’deki kadın hareketleri olarak yıllardır dayanışma içerisinde yürüttükleri mücadelenin karşısında erilliğin ve faşizmin giderek kurumsallaştığını belirterek, “Bugün bize dayatılan her türlü şiddetin, baskının bu kadar kapsamlı olmasının nedeni de biraz budur. Kadının siyasette yer alma biçimi, bunun için ödediği bedeller ve ortaya koyduğu cesaret, bu rejimin ideolojik ve siyasi yapısını değiştirecek noktaya geldi” dedi.

‘Özsavunmamızı yapacağız’

Kadın cinayetleri, tecavüz, taciz, kadın ve emek sömürüsüne karşı sokaklarda olduklarını ifade eden Konca, “Günübirlik yaşadığımız her türlü şiddete karşı özsavunmamızı gerçekleştireceğiz. Biz bu böyle gitmez dedik; çünkü tarihte hiçbir baskı rejimi kendisini uzun süre var etmemiştir. Bu tarihsel deneyimimize dayanarak, bu böyle gitmez ve kadınlar izin vermez dedik” diye konuştu.

Her yerde saldırıya uğradık

Bu zorlu süreci kadınların hep birlikte aşacaklarını söyleyen Konca, “Otobüste, sokakta her alanda şiddete uğradık katledildik. Parlamentoda her türlü linçle karşı karşıya kaldık. Sokaklarda bu eylem ve etkinliklerimizi yaparken, devletin en üst düzeyde üzerimize nasıl saldırdığını yaşadık” dedi.

Mücadeleyi ortaklaştırma çağrısı

Meclisin tezkere kararı için olağanüstü toplanmasına da değinen Konca, “Suriye’de Irak’ta ve Ortadoğu’nun birçok ülkesinde yaşatılan savaş, iktidarın ve ana muhalefetin eliyle Türkiye’ye de taşınmak istemesinin sonucudur. Bunun en ağır bedelini biz kadınlar ödeyecek. Mevcut iktidar varlığını sürdürmek için kadına karşı her türlü şiddeti meşrulaştırarak kendini var ediyor” diyerek, mücadeleyi ortaklaştırma çağrısı yaptı.

ANKARA