Hak İhlalleri

3 dakikalık açık görüş!


Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nden Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edilen tutsak Mithat Altun, gönderdiği mektupla cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı

Altun’un mektubunda aktardığına göre, 45 dakika olan açık görüş hakkı, OHAL’den sonra 30 dakikaya inerken, 22 Ağustos’ta ise, bu süre 3 dakikaya indirildi. Altun, mektubunda bu durumu şu şekilde dile getirdi: “Tam 3 dakika! Herhalde görüş rekoru 90’lardan sonra bende… Tabi bu durumu kabullenmeyip, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Ancak savcılık ailemi sorumlu tutmuş, onlar sorumluymuş.”

‘Kime şikayet ediyorum ki’

Altun, mektubunda yaşlı olan anne ve babasının Mêrdîn’den (Mardin) geldiğini ve cezaevi kapısında saatlerce bekletildiğini yazarak, yaptığı 3 dakikalık görüş için savcılık tarafından ailesinin suçlandığı tebligata da yer verdi. Altun, yaşadığı bu hukuksuzluğu ise şöyle aktardı: “Ziyaret günü, görüş saatim 09.00-09.45 arasındaydı. Yani ailemi ikinci ziyaret grubuna alsalardı bu durum yaşanmazdı. Savcılığın cevabını aldıktan sonra şöyle düşündüm; kimi kime şikayet ediyorum ki!”

ANKARA