Rojava

Dêra Zor ‘meclisi’ni kurdu


Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Dêra Zor Hamlesi tüm hızıyla sürerken, sivil alanda da tarihi bir adım daha atıldı

Dêra Zor Sivil Meclisi Kuruluş Kongresi yapıldı. Kongreye Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Rakka, Minbîc ve Tabka sivil meclisleri temsilcileri ile QSD Resmi Sözcüsü Telal Silo, Dêra Zor Askeri Meclisi Komutanı Ehmed Ebu Xewla ve Kuzey Suriye kentlerinden çok sayıda kanaat önderi katıldı. Kongre’de Kongre Hazırlık Komitesi Üyesi Xesan El Yûsif, katılımcıları selamladı.

Eşbaşkanlar seçildi

Tarihi kongrede Dêra Zor Sivil Meclisi eşbaşkanları seçildi ve meclise bağlı 15 komite oluşturuldu. Dêra Zor Sivil Meclisi eşbaşkanları olarak, Leyla El Hesen ve Xesan El Yêsif seçildi. Ayrıca meclise bağlı 15 komite oluşturuldu. Her komite 5 üyeden oluşuyor ve eşbaşkanlık sistemini esas alıyor. Oluşturulan komiteler şunlar: Eğitim ve Öğretim Komitesi, Belediyeler ve Hizmetler Komitesi, İç Güvenlik Komitesi, Savunma Komitesi, Gençlik ve Spor Komitesi, Kadın Komitesi, Kültür ve Arkeoloji Komitesi, Tarım ve Hayvancılık Komitesi, Ekonomi Komitesi, Şehit Aileleri Komitesi, Toplumsal Adalet Komitesi, Maliye Komitesi, İnsani Çalışmalar Örgütü Komitesi, Meclisleri Örgütlendirme Komitesi ve Sağlık Komitesi. Meclis 15 günde bir toplanacak ve çalışmalarını değerlendirecek.

QSD komutanları konuştu

MSD Eşbaşkanı Îlham Ehmed, kongrede yaptığı konuşmada, “QSD, Kuzey Suriye’de geniş bir bölgeyi terörden temizledi. Bu bölgelerin halkı meclislerini oluşturdu ve örgütlendi. Dêra Zor Sivil Meclisi de oluşturulacak ve özgürleştirilen bölgeleri örgütleyecek” dedi. QSD Resmi Sözcüsü Mirelayi Telal Silo ve Dêra Zor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ehmed Ebu Xewla da, Dêra Zor bölgesinde halkı koruyacaklarını söyledi.

DÊRA ZOR/ANHA