Yaşam

Mülteciler için politikaları yok


Suriyeli mültecilere yönelik yapılan ırkçı saldırıların artarak devam etmesi ve devletin mültecilere yönelik herhangi bir politika ortaya koymamasına karşılık Halkların Köprüsü Derneği üyesi Dilan Taşdemir, “güvenli yaşam politikası”nın hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyledi

Özellikle Suriyeli kadın ve çocukların her türlü ayrımcılık, cinsel istismar ve saldırıya maruz kalması, öncelikli ihtiyacın “güvenli yaşam politikası” olduğunu gösterdiğini Taşdemir, bunun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir politikaları yok

İktidarın mültecilere dair herhangi bir politika izlemediğini söyleyen Taşdemir, “Birçok Suriyeli kadın, çalıştıklarında tacize, patronun cinsel şiddetine uğruyor. Böyle şeyler olmasına rağmen emniyete gitmek akıllarına gelmiyor. Emniyete gittiklerinde polisin onlara nasıl davranacaklarını ve yardım edip etmeyeceklerinin kaygısını taşıyorlar” diye konuştu.

Taşdemir, Suriyeli kadınlara uygulanan şiddetin arkasında devlet politikasının olduğunu vurguladı. Riha’da (Urfa), Kilis’te, Dîlok’ta (Antep) ve Hatay’da kadınların, küçük kızların; ikinci-üçüncü eş olarak alınıp satıldığına dikkat çeken Taşdemir, bu durumun Türkiye’nin her yerinde yaşandığını ifade etti. Kamplarda her türlü cinsel istismar vakalarının gerçekleştiğini ancak devletin kamplara gitmelerini istemediğini belirten Taşdemir, şunları söyledi: “Göz yumdukları bu durumun açığa çıkmasından korkuyorlar fakat her şey apaçık ortada. Bu nedenlerle Suriyeli ve diğer mülteci kadın ve çocuklar için yaşam politikasının bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.”

 Mülteci faciasında sayı artıyor

Türkiye’den Romanya’ya gitmek isterken Kocaeli’nin Kandıra ilçesi açıklarında alabora olan mülteci teknesinde yaşamını yitirenlerin sayısının 23’e yükseldi. Göçmenlerin ağırlıklı olarak Güney Kürdistan ve Irak yurttaşı olduğu belirtildi. Önceki gün batan mülteci teknesinde Sahil Güvenlik tarafından yapılan arama kurtarma faliyetleri sürüyor. Önceki gün 21 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, dün yapılan aramalarda ise 2 kişiye ulaşıldı. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor

KOCAELİ