Politika

Öcalan’a tecrit dört parçada yaşayan Kürtlere tecrit


PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin dört parçada yaşayan tüm Kürtlere uygulandığını dile getiren DBP’li Rıfat Roni, ‘Bu yüzden tüm Kürtler kararlılıkla önderlerinin üzerindeki tecridin kaldırılmasını talep etmelidir’ dedi

Avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin verilmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının bugüne kadar yaptığı 688 görüşme başvurusu, çeşitli gerekçelerle reddedildi. Öcalan’la en son kardeşi Mehmet Öcalan, 11 Eylül 2016 tarihinde İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’ne giderek görüşmüştü. Öcalan’ın tutukluluk koşullarını değerlendiren Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkan Yardımcısı Rıfat Roni, çözüm sürecinde Öcalan felsefesinin başarıya ulaşacağının görülmesi üzerine yeniden tecrit uygulamalarının devreye konulduğunu belirtti.

‘Tüm Kürtler üzerinde uygulanan bir tecrittir’

Öcalan üzerinde uygulanan tecridin 40 milyon kişiye uygulandığını belirten Roni, Öcalan’ın 2013 Diyarbakır Newrozu’ndaki mesajını hatırlatarak şunları söyledi: “O mesajın ardından Sayın Öcalan ile görüşmeler başladı. Türkiye, Sayın Öcalan’ın felsefesinin amacına ulaşacağını görünce savaş sürecine başladı. 24 Temmuz 2015’ten bu yana bir iç savaş başlatıldı. Kürt Halk Önderi üzerindeki tecrit dört parçada yaşayan tüm Kürtler üzerinde uygulanan bir tecrittir.

‘Öcalan perspektifi, kapitalist moderniteye alternatif’

Öcalan’ın özgürleşmesinin Kürt halkının özgürleşmesi anlamına geldiğini dile getiren DBP Parti Meclisi (PM) üyesi Suat Aslan, “Bütün Kürt gençlerinin öncelikle bireysel olarak kendini özgürleştirmesi gerekir. Sistem, 18 yıldır Ortadoğu’da Abdullah Öcalan’ın ideolojisi perspektifinde yürütülen çalışmalar üzerindeki tecridini ağırlaştırıyor. Bugün Rojava’da Öcalan perspektifinde Kapitalist Modernite’ye alternatif bir sistem kuruluyor. Ulus devlet zihniyeti bu sistemden korktuğu için Öcalan üzerinde tecrit uyguluyor” ifadelerine yer verdi.

‘Yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyoruz’

Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir tecridin Öcalan üzerinde uygulandığını belirten Barış Annesi Perihan Karayel ise, “Kardeşlerinin ve avukatlarının dahi görmesine izin vermiyorlar. Yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyoruz. Böyle bir zulüm hiçbir yerde ve inançta yoktur” dedi.

HABER MERKEZİ